Telefon Görüşmesi

  • November 21, 2008

Son zamanlarda,telefon görüşmeleri,işyerine çağrılacak kişileri belirlemek isteyen şirketler tarafından çok daha yaygın olarak kullanılıyor.Bu aşamanın geçilmesi durumunda, doğrudan işyerine çağrılmanız ve sonunda pozisyon için teklif alacak olmanız,bu görüşmelerin önemini daha da arttırmaktadır.Telefonla görüşme yapmadıysanız,aynı sorular muhtemelen işyerinde sorulacaktır. 

Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir kaç faydalı ipucu:

  • Kendinizi açıkça ve doğrudan ifade edin. Görüşmenin başında, yüz-yüze görüşmede olduğu gibi havadan sudan konuşmaya çalışın.

  • Anlaşılır bir biçimde ahizeye doğru konuşun.Sesinizin yumuşaklığını ayarlayın.Unutmayın ki işi almak için hevesinizi,çabanızı,heyecanınızı gösterebileceğiniz tek şey sesiniz.Gülümsemeyi unutmayın.Telefonda olsa bile,gülümsemek çok büyük fark yaratır.

  • Özgeçmişinizi ve iş ilanınızı yanınıza alın.Not alabilmek için de  kağıt kalem bulundurun.

  • Yapılan son araştırmalara göre,telefon görüşmeleri için giyinmek ,iş görüşmesine psikolojik olarak hazırlanma anlamında çok ciddi önem taşıyor.Bu faktörü göz önünde bulundurmayı unutmayın.

  • Görüşmenin nerede veya nasıl yapıldığının hiç bir önemi yok.Bütün iş görüşmelerinde olduğu gibi burada da amaç,görüşmeciyle ile iyi bir iletişim kurabilmek ve iş için en uygun adayın siz olduğunu kanıtlamak.Görüşme planlanmış bir görüşme ise,kendinizi birilerinin ofisine oturarak görüşme yapacak gibi hazırlamanız,psikolojik olarak rahatlama anlamında önemli bir etki yaratacaktır.

  • Telefon görüşmesi yaparken,etrafınızdaki dikkatinizi dağıtabilecek gereçleri(oyuncaklar,gazette kuponları,alışveriş listesi vs.) ortadan kaldırın.Güzelce giyinin ve iyi bir tavır takının.Telefon görüşmelerinin en büyük artısı,notlar hazırlayıp,onları göz önünde bulundurabilmenizdir.Ancak bu notları farkettirmeden kullanabilmeniz önemlidir.Telefonun diğer ucundak kişinin,sayfaları çevirdiğinizi duymasını istemezsiniz!

İlginizi Çekebilir

Heineken'den Sıradışı Mülakat

Your browser does not support the video tag. Kaynak: https://www.

Devamını Oku

İş görüşmesinde özgüvenli olmak adına fazla uçup kaçmayın

Ekşi şeyler"de eğlenceli bir iş görüşmesi anısı paylaşılmış . Siz siz olun özgüvenli görüneceğim derken ipin ucunu kaçırmayın, sallarken tutarlı olun hesaplayın, yoksa en fazla yatsıya kadar devam edersiniz :)

Devamını Oku

Görüşmeden Önce

Görüşmenizden önce, şirket hakkında bulabileceğiniz her şeyi bulunuz (telefonla arayarak elde edilebilecek yıllık raporlarını okuyunuz).

Devamını Oku